• Konu Başlıklarına ait Mesaj içerikleri Misafirlere Blur sistemi ile karartılmıştır. İçeriği net olarak görüntülemek için üye olmanız gerekmektedir.

Çözümlendi | Kilitli 4/B SÖZLEŞMELİ PERSONEL DOĞUM ÖNCESİ RAPORU

Durum
Üzgünüz bu konu Çözüldüğü için Kapatılmıştır. Yeni Başlık açarak sorunuzu yazın..

mozbilek

PREMİUM

Premium Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
17 Eylül 2018
Mesajlar
74
Puanları
18
Yaş
27
Çalıştığınız Bakanlık
alie çalışma ve sosyal hizmetler
Personelimiz doğum öncesi çalışır raporu aldı, rapor resmini yükledim. aynı zamanda 126 gün doğum izni resmi hakkım var diye talep etti. bu durumdu işçiye maaş ödenecek mi ve bu işçi kuruma gelip çalışması gerekiyor mu. kendisi işe 3 gündür gelmiyor neyapmalıyız.
 

Ekli dosyalar

Mehmet AKDEMİR

Site Admin

Yönetici
Site Yöneticisi
Katılım
10 Mart 2018
Mesajlar
5,285
Puanları
403
Yaş
40
Çalıştığınız Bakanlık
Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü
Çalıştığınız İl/İlçe
Van/Tuşba
Personelimiz doğum öncesi çalışır raporu aldı, rapor resmini yükledim. aynı zamanda 126 gün doğum izni resmi hakkım var diye talep etti. bu durumdu işçiye maaş ödenecek mi ve bu işçi kuruma gelip çalışması gerekiyor mu. kendisi işe 3 gündür gelmiyor neyapmalıyız.
İşçi mi? 4B Sözleşmeli Memur mu? Buna tam bir açıklık getirebilirseniz yardımcı olalım.
Gerçi her halükarda 126 gün gibi bir hak hiç bir çalışanda yok :)
 

Mehmet AKDEMİR

Site Admin

Yönetici
Site Yöneticisi
Katılım
10 Mart 2018
Mesajlar
5,285
Puanları
403
Yaş
40
Çalıştığınız Bakanlık
Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü
Çalıştığınız İl/İlçe
Van/Tuşba
4/b sözleşmeli e çişlerinden 126 gün talep etmiş :)
Şimdi açıklama yapalım;
1- Göndermiş olduğunuz rapor, memurun DOĞUM ÖNCESİ 5 HAFTALIK ÇALIŞABİLİR raporudur. Yani personeliniz tahmini doğum tarihine 3 hafta süre kalıncaya kadar çalışabilir. Bu rapor çalışması gerektiğini açıklıyor.
2- 4B Sözleşmeli personellerin 8 er hafta (toplam 16 hafta) doğum öncesi ve doğum sonrası izin hakkı vardır. Personel doktor raporuyla doğuma son 3 hafta süre kalıncaya kadar çalışabilir raporu alırsa, çalışmış olduğu 5 haftalık süre doğum sonrası 8 haftalık iznine eklenir. Yani doğumdan sonra 13 hafta doğum izni kullanır.
3- Eğer doğum tahmini doğum tarihinden önce olursa(erken doğum), doğum öncesi kullanmadığı süreler tekrar doğum sonrası iznine eklenir. Örneğin; tahmini doğum tarihinden 1 hafta önce doğum gerçekleşirse, daha önce kullanmadığı 5 hafta + 1 hafta erken doğum + 8 haftalık doğum sonrası izni ile birlikte 14 hafta doğum izni kullanabilir.
4- Sonuç olarak personel ne kadar erken doğum olursa olsun en fazla 16 hafta doğum izni kullanabilir. Buda 16 x 7 = 112 gün yapar.
 

haiati

V.I.P

Altın Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
21 Kasım 2018
Mesajlar
20
Puanları
3
Çalıştığınız Bakanlık
MEB
Çalıştığınız İl/İlçe
ilçe mem
SÖZLEŞMELİ PERSONEL ÇALIŞTIRILMASINA
İLİŞKİN ESASLAR
Bakanlar Kurulu Kararının;
Tarihi ve No’su : 6/6/1978-7/15754
Dayandığı Kanun : 14/7/1965-657, 28/2/1978-2143
Yayımlandığı Resmi Gazete : 28/6/1978-16330

Madde 9-
(Değişik: 2/3/2009-2009/14799) Sözleşmeli kadın personele, doğumdan önce sekiz, doğumdan sonra sekiz hafta olmak üzere toplam on altı hafta süre ile ücretli doğum izni verilir. Çoğul gebelik halinde, doğum öncesi sekiz haftalık izin süresine iki hafta eklenir. Ancak beklenen doğum tarihinden sekiz hafta öncesinde, sağlık durumunun uygun olduğunu doktor raporu ile belgeleyen sözleşmeli kadın personel, isterse doğumdan önceki üç haftaya kadar işyerinde çalışabilir. Bu durumda, sözleşmeli kadın personelin isteği halinde doğum öncesi fiilen çalıştığı süreler, doğum sonrası izin süresine eklenir. (Ek: 14/5/2018-2018/11809) Doğumun erken gerçekleşmesi sebebiyle, doğum izninin kullanılamayan bölümü de doğum sonrası izin süresine ilave edilir. Doğum izninin başlaması gereken tarihten önce gerçekleşen doğumlarda ise doğum tarihi ile doğum izninin başlaması gereken tarih arasındaki süre doğum sonrası izne ilave edilir. Doğumda veya doğum sonrasında doğum izni kullanırken annenin ölümü halinde, isteği üzerine sözleşmeli personel olan babaya anne için öngörülen süre kadar izin verilir. (Ek: 2/3/2009-2009/14799) Doğum izni sebebiyle Sosyal Güvenlik Kurumunca ödenen geçici iş göremezlik ödeneği ilgilinin ücretinden düşülür.
 

Mehmet AKDEMİR

Site Admin

Yönetici
Site Yöneticisi
Katılım
10 Mart 2018
Mesajlar
5,285
Puanları
403
Yaş
40
Çalıştığınız Bakanlık
Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü
Çalıştığınız İl/İlçe
Van/Tuşba
Durum
Üzgünüz bu konu Çözüldüğü için Kapatılmıştır. Yeni Başlık açarak sorunuzu yazın..
Üst Alt