• Konu Başlıklarına ait Mesaj içerikleri Misafirlere Blur sistemi ile karartılmıştır. İçeriği net olarak görüntülemek için üye olmanız gerekmektedir.

Tartışma Bir Gün Yine Maaş Yapıyorum..

Eren Yasin

V.I.P

Altın Üye
Kayıtlı Üye
Çalıştığınız Bakanlık
Adalet Bakanlığı
Emekli hâkim/savcıların göreve geri dönebileceğine dair khk çıkarılmıştı. İki hâkim başladı bizde. KBS de işlem kodu "emekli" seçeneği var. Emekli kodu ile hesaplama yaptık. Bu konu ile ilgili önce bir düzenleme yoktu tereddüt hasıl oldu. Emekli memurun tekrar atanma durumuyla karşılaşanınız oldu mu? Kesenek/prim kesilmedi tabi :)))
SGK ya görüş soralım dedik. Aradan zaman geçti SGK dan görüş yazısı geldi. İlgilinin emekli aylığı kesildi, siz maaşından kesenek/prim kesin dediler. Geçmişe dönük kesenek ve primleri hesaplayıp bildirimini yaptık ücretleri de ödedik.
Az önce maaşları hesaplıyorum muhabereden biri geldi SGK nın yazısını teslim edecek bana. Baktım tebligat. İçim kıpır kıpır oldu.
Konu: Belgelere bağlı idari para cezası.
Bilginiz olsun diye söylüyorum böyle bir olayla karşılaşma olasılığınız çok düşük ancak eğer emekli iken tekrar atanan personeliniz olursa her türlü kesintiyi yapın. Kesmezseniz kesiyorlar... Gitti 1776 Lira.
Hadi gelde zamlı maaşları hesapla... Almayın bu ay maaş hesaplamıyorum.

Sedat Atlas

Uzman Mutemet & Moderatör

Yönetici
Moderatör
Uzman Mutemet
Kayıtlı Üye
Çalıştığınız Bakanlık
Sağlık Bakanlığı
Çalıştığınız İl/İlçe
Türkiye
ödeme abi bırak kurum bi yolunu bulsun

H.Tuğrul SÜMER

Site Admin

Yönetici
Site Yöneticisi
Çalıştığınız Bakanlık
TEKEL | MEB | Emekli
Çalıştığınız İl/İlçe
Balıkesir/Edremit
SGK ya görüş soralım dedik. Aradan zaman geçti SGK dan görüş yazısı geldi. İlgilinin emekli aylığı kesildi,
Emekli kamu kurumunda çalışırsa maaş kesiliyor. Ama bizde emekli olup çalışan Ücretli Öğretmenler vardı. SGK bunların peşini bırakmıyor.
Bizim emekli öğretmenler Ücretli Ek ders karşılığında çalıştırılıyor. Ve dayanağımız;
Aşağıda belirtilen görevleri ifa edenlerin emekli aylıkları kesilmez:
a) Cumhurbaşkanlığına seçilenler,
b) Dışarıdan Bakanlar Kurulu üyeliğine atananlar,
c) Yasama Organı üyeliğine seçilenler,
d) Mahalli idareler seçimleri sonucuna göre görev alanlar,
e) Sadece toplantı veya huzur ücreti ya da hakkı ödenen görevleri yürütenler ile yönetim ve denetim kurulu üyeliği ücreti karşılığında görevlendirilenler,
f) Yaş haddini aşmamış olmaları kaydıyla her derece ve türdeki örgün ve yaygın eğitim kurumlarında ders ücreti karşılığı ders görevi verilenler (üniversitelerde ders ücreti karşılığı ders görevi verilenler hakkında yaş haddini aşmamış olmaları kaydı aranmaz.)
g) Vakıf üniversitelerinde görev alanlar,
h) Özel kanunlarında emeklilik veya yaşlılık aylığı kesilmeksizin çalıştırılma veya görev yapma hakkı verilenlerden Cumhurbaşkanı tarafından atananlar, Bakanlar Kurulu kararı veya müşterek kararname ile atanan veya görevlendirilenler ve Türkiye Büyük Millet Meclisi'nce yapılan seçimler sonucunda görev verilenler,
i) 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu'nun 60'ıncı maddesinin (a) fıkrası uyarınca Yasama Organı üyeliğinin bitiminden sonra öğretim üyesi olarak atanmış olanlar,
Bu olayda sigortası ödenseydi kesilmeyecekmiydi maaşı?

Eren Yasin

V.I.P

Altın Üye
Kayıtlı Üye
Çalıştığınız Bakanlık
Adalet Bakanlığı
Valla Tuğrul hocam o kadar arattım nette, SGK ya gittim sözlü olarak danıştım. Kimsenin yasal dayanak gösterip cevap verdiği yok. "Emekli aylıkları kesilmez:" paylaşımınızın dayanağı kanunu daha önce buldum inceledim. Sizin olayda emekli maaşları kesilmiyor ancak bizim olayda emekli maaşları iptal ediliyormuş.
Sedat Hocam dediğiniz gibi ödemeyeceğim. Yarın itiraz edeceğiz. Reddinden sonra da idare mahkemesine başvuracağız. O cezayı bana ödetirlerse daha da çalışmam mutemet olarak. Süpürgem faraşım der gider sağı solu temizlerim.

Üst Alt