• Konu Başlıklarına ait Mesaj içerikleri Misafirlere Blur sistemi ile karartılmıştır. İçeriği net olarak görüntülemek için üye olmanız gerekmektedir.

Mutemet Arşivi Doğum Yardımı Başvuru Yeri

mr.dnby

Mutemet
Kayıtlı Üye
Arkadaşlar kamuda çalışanlar için başvuru yeri kendi kurumları olarak gösterilmiş. Bundan kasıt; kamuda çalışıp da doğum yapan personel mi, yoksa eşi doğum yapan personellerde kendi kurumlarına mı başvuracak? Mesela eşi doğum yapan memur ilgili dilekçe ile gidip aile sos. pol. müdürlüğüne direkt başvurabilir mi kurumu üst yazı yazmadan? Ya da eşlerden her ikisi de memursa başvuru hangi kuruma yapılacak?

Üye

Misafir
eşlerden ikisi memursa önce babaya verilmeli diye düşünüyorum ayrıca ben geçenlerde biri bana geldi gir kendin bakanlığa başvurdedim gitti halletti.

Emre YURT

Mutemet
Kayıtlı Üye
doğum yardımı yönetmeliği çıktı buna göre müracaatı anne yada anne adına baba yapabiliyor.Ödeme ise anneye yapılıyor.
Müracaatlar kamuda istihdam edilenler için kendi kurumlarına müracaat etmeli.1 hafta içinde de aile il müd.üst yazıyla gönderilmeli

Ben de ilk başta direk bakanlığa gönderdim dilekçeleri aldılar ama 2 hafta sonra almadılar üst yazı yazdım.
uygulama tam oturmadı daha..

mr.dnby

Mutemet
Kayıtlı Üye
Uzman Mutemet' Alıntı:
eşlerden ikisi memursa önce babaya verilmeli diye düşünüyorum ayrıca ben geçenlerde biri bana geldi gir kendin bakanlığa başvurdedim gitti halletti.
Biz de öyle yapıyoruz ama aile sos. pol. müd. yolladığımız bir personelimiz geldi bugün. Başvurusunu geri çevirmişler "kuruma başvuracaksınız, ödemeyi de onlar yapacaklar" denmiş. Bir de dilekçeyi onaylamamızı istemişler ama ilgili onay yeri kamu işçileri için geçerli sadece, zaten bakanlıktan gelen yazı da bu yönde. Benim anlamadığım illa kendi kurumuna başvuracaksın diye bir zorunluluk nereden geliyor? Ayın personelin eşi gidip başvurusunu şahsen yapsa, "Olmaz eşinin kurumuna başvur" diye gene geri mi çevirecekler acaba?

kenanyılmaz

Mutemet
Kayıtlı Üye
mremre' Alıntı:
Uzman Mutemet' Alıntı:
Biz de öyle yapıyoruz ama  aile sos. pol. müd. yolladığımız bir personelimiz geldi bugün. Başvurusunu geri çevirmişler "kuruma başvuracaksınız, ödemeyi de onlar yapacaklar" denmiş. Bir de dilekçeyi onaylamamızı istemişler ama ilgili onay yeri kamu işçileri için geçerli sadece, zaten bakanlıktan gelen yazı da bu yönde. Benim anlamadığım illa kendi kurumuna başvuracaksın diye bir zorunluluk nereden geliyor? Ayın personelin eşi gidip başvurusunu şahsen yapsa, "Olmaz eşinin kurumuna başvur" diye gene geri mi çevirecekler acaba?
aynen anlattığın gibi olacak . bizzat kendim başvurdum ama ne zaman ödeme çıkacak yada çıksada nasıl haberim olacak hiçbir bilgi vermediler. sadece büyük ihtimalle ptt üzerinden eşinize ödeme yapılacak dendi ne zaman yatar nasıl haberimiz olur tamamen muamma artık her hafta arayıp sormak mı gerekli..
eski sistem olsaydı kendi ödememi şimdiye kadar 5 kez çıkarırdım bu geçen süre zarfında...
benim tahminim ileri ki bir zamanda bu işi tekrar mutemetlere havale edebilirler..

mr.dnby

Mutemet
Kayıtlı Üye
Bakanlık işi uzatmaktan başka bir şey yapmıyor, kamu işçileri hariç o dilekçeyi kuruma vermenin mantığını anlamış değilim. Bakalım eylüle kadar değişmezse kendim için elden vermeyi deneyeceğim :)

Mustafa Iki Vardar

Mutemet
Kayıtlı Üye
Çalıştığınız Bakanlık
izmir
doğum yardımı alacak bir personelim olacak bu konuda neler yapılması gerekiyor
uygulama hakkında duyuru yapıldı mı?

Üye

Misafir
hocam 7 ci personeli gönderdim ben hiç bir şey yapmadım gidin kendiniz aile politikalara başvurun dedim gittiler dilekçelerini doldurdular aldılar paralarını.

AdemKnCr

Misafir
Hocam ben yönetmelik gereği kamu personelinin bizazat kurumları aracılığı ile başvurmaları gerektiğni düşünüyorum.Ayrıca Dikkat ederseniz Doğum yardımı başvuru dilekçesinin 10.maddesi çalşanın kişinin KURUM ONAYINI gerektiriyor.Bu başvuru dilekçesi de ekleri ile beraber üst yazı ile Aile bakanlığı İl Müdürlüğüne gönderiliyor.Ben Bu şeklide yaptım.Hatta eşi doğum yapan bi çalışanımız gelip bana sorunca ben de başvuru dilekçen ve eklerini getir üst yazı ile göndereceğimi söyledim.Ancak iligili arkadaşımız Aile bakanlığını arayıp şahsen gelip bakanlıkta başvurabilirmiyim diye arıyor ve telefonda olumlu cevap veriyorlar.Bakanlığa gidince kendisine sen kamu çalışanı olduğun için Kurumun üst yazı ile göndermesi gerekiyor deniliyor ve tekrar yanıma geliyor.Bende üst yazı ile gönderdim.İl Müdürlüğünü aradım ücretin Annne adına PTT şubesine gönderileceğini söylediler.Ayırca kişi eğer KAMU İŞÇİSİ ise Toplu sözlşme gereği Kurumndan alacağı doğum yardımı miktarı Başvuru dilekçesnin 10.maddesine yazılması gerekiyor Aile Bakanlığı da aradaki farkı veriyor.

Üst Alt