• Konu Başlıklarına ait Mesaj içerikleri Misafirlere Blur sistemi ile karartılmıştır. İçeriği net olarak görüntülemek için üye olmanız gerekmektedir.

Mutemet Arşivi Geçmişe dönük terfiler gelir vergisi oranı

• Konbuyu başlatan Bayram Kurt
  • Başlangıç tarihi
Durum
Üzgünüz bu konu Çözüldüğü için Kapatılmıştır. Yeni Başlık açarak sorunuzu yazın..

Bayram Kurt

Misafir
2015-2014-2013-2012 yıllarında kalan terfileri 2017 yılında tahakkuk edeceğim. Ben diyorum ki bunlara %15 gelir vergisi oranı uygulanır. Ama bazı mutemet arkadaşlarda örneğin 2015 yılında vergi dilimine %20 girmiş ise onun üzerinden kesilir diyor. Her ne kadar tereddüdüm olmasa da yine doğrusunu bilmek lazım. bununla ilgili bir tebliğ var mı. :)

H.Tuğrul SÜMER

Site Admin

Yönetici
Site Yöneticisi
Çalıştığınız Bakanlık
TEKEL | MEB | Emekli
Çalıştığınız İl/İlçe
Balıkesir/Edremit
Ödeme yıllarına ait katsayılar, ödemede çarpan olarak dikkate alındığına göre o dönemdeki G.Vergisi oranı üzerinden işlem yapılması en doğrusudur.

mr.dnby

Mutemet
Kayıtlı Üye
Gelir vergisinde gelirin elde edilme tarihi ve takvim yılı önemlidir. İçinde bulunduğumuz dönemin oranını uygulamak bana göre doğru olandır.

Bayram Kurt

Misafir
Şu anda açıkta olan personelden geriye dönenler var ise 3/1 maaş ödemelerinde gelir vergisi nasıl uygulanacak

Örnek 2016 eylül ayında 3/2 maaş alan bir öğretmene gelir vergisi % 20 den kesiliyorsa , ocak 2017 ayında 3/1 tahakkuk ettirildiğinde gelir vergisi oranı %15 uygulanması gerekmez mi

H.Tuğrul SÜMER

Site Admin

Yönetici
Site Yöneticisi
Çalıştığınız Bakanlık
TEKEL | MEB | Emekli
Çalıştığınız İl/İlçe
Balıkesir/Edremit
Bayram Kurt' Alıntı:
Şu anda açıkta olan personelden geriye dönenler var ise 3/1 maaş ödemelerinde gelir vergisi nasıl uygulanacak

Örnek 2016 eylül ayında 3/2 maaş alan bir öğretmene gelir vergisi % 20 den kesiliyorsa , ocak 2017 ayında 3/1 tahakkuk ettirildiğinde gelir vergisi oranı %15 uygulanması gerekmez mi
Sayıştay denetimi ile %20 olamsı gerektiği yönünde sonuç çıkarsa %5'lik kişi borcu açman gerekecek yineliyorum, o dönemde g.vergisi oranı kaç ise o oranda olmalı. Örnek 1/3 ödemesinde yeni katsayımı alınıyor? hayır o maaş dönemindeki katsayı. O zaman neden bu dönemin %15 oranı işleme alalım.. %15 yaparsanız %5'lik fazla ödeme yapmış olursunuz..

Muhammet Ertem

V.I.P

Altın Üye
Kayıtlı Üye
yukarıda yazdığım özelge bu konu için yol gösterici nitelikte

H.Tuğrul SÜMER

Site Admin

Yönetici
Site Yöneticisi
Çalıştığınız Bakanlık
TEKEL | MEB | Emekli
Çalıştığınız İl/İlçe
Balıkesir/Edremit
Muhammet bey o linkteki yazı bir istisna olduğunu düşünüyorum. Toplu iş sözleşmelerinden doğan sigorta primleri ilgili dönemim sigorta matrahına ek prim olarak yansıyor. Aynı şekilde toplu iş sözleşmesi zorunluluk halinde geç imzalandığı için hak edişlerin ödenmesi cari döneme kalmakta olup keyfiyet dışı bir durum olması nedeniyle vergi kesintisi hak olarak cari dönemindeki g.vergisi oranından olması doğrudur. Sigorta primleri cari dönemdeki primlere eklenmemesi yukardaki 1/3 maaşının mahremiyeti ile aynı olduğunu düşünüyorum. Bazı görüşler genel bir soruya özgü yapılmadığından bu tür hak edişlerdeki nüanslarda bu tür görüşlerle ilişiklendirilmemeli yönünde düşünüyorum.
Tabiki bu benim görüşüm forumlarında en büyük özelliği budur. Kararı yine tahakkuku yapan kişi verecektir.

5846

Misafir
Ödemenin yapıldığı dönemin esas alınması gerektiğini düşünüyorum. Tahakkuk yılı 2017 ise, bu yılın vergi dilimi ve oranı kullanılır.

Muhammet Ertem

V.I.P

Altın Üye
Kayıtlı Üye
ben de harun beye katılıyorum, çünkü örnek verecek olursak, personelin ocak ayında gelmesi gereken terfisi yıl sonu aralık ayında geldiği zaman KBS ye terfiyi işlediğimizde KBS geçmişe yönelik 11 ayin terfisini Aralık maaşında kişiye oduyor ve aralıktaki güncel yüksek olan vergi diliminden kesiyor, demek ki tersi durumda da aynısı olmalı bence

Durum
Üzgünüz bu konu Çözüldüğü için Kapatılmıştır. Yeni Başlık açarak sorunuzu yazın..
Üst Alt