• Konu Başlıklarına ait Mesaj içerikleri Misafirlere Blur sistemi ile karartılmıştır. İçeriği net olarak görüntülemek için üye olmanız gerekmektedir.

Mutemet Arşivi ikiz doğum yardımı ?

Durum
Üzgünüz bu konu Çözüldüğü için Kapatılmıştır. Yeni Başlık açarak sorunuzu yazın..

Üye

Misafir
arkadaşlar ikiz doğum yapan personele doğum yardımı ödeneği 2 adet verilirimi.veriliri yada verilmez bunun yasal dayanağı varmıdır ?sgk normalde doğum sayısına göre veriyor dayanağı var ama 657 ?

Ali Selvi

Uzman Mutemet & Moderatör

Yönetici
Moderatör
Uzman Mutemet
Altın Üye
Kayıtlı Üye
Çalıştığınız Bakanlık
Sağlık bakanlığı
Çalıştığınız İl/İlçe
Yozgat / merkez
Benim bildiğim kadarıyla doğum yardımı ister ikiz olsun ister üçüz ve daha fazlası, adı üzerinde doğum olayı ile alakalı olduğu için tek ödeniyor.

Emre YURT

Mutemet
Kayıtlı Üye
doğum yardımı doğum olayı için veriliyor.çocuk yardımı gibi çocuk sayısına göre değil.bu nedenle tek ödeniyor.657 de çoğul doğumlarla ilgili çocuk yardımındaki gibi bir düzenleme bulunmuyor.

Üye

Misafir
sgk hükümleri kafamı karıştırdı.muh.müdürlüğüne sordum.bilir kişiye sormak lazım dediler :))

kenanyılmaz

Mutemet
Kayıtlı Üye
[font='Segoe UI Semilight', 'Segoe UI', sans-serif]657 sayılı Devlet Memurları Kanunun doğum yardımı ödeneği başlıklı 207 nci maddesinde "Devlet memurlarından çocuğu dünyaya gelenlere 2500 gösterge rakamının aylık katsayısı ile çarpılması sonucu elde edilecek miktarda doğum yardımı ödeneği verilir.
Ana ve babanın her ikisi de Devlet memuru iseler ödenek yalnız babaya verilir. Eşlerden birine iş akdi veya toplu sözleşme gereği yapılan doğum yardımı ödeneği daha yüksek ise, memur olan eşe ayrıca doğum yardımı ödeneği ödenmez, daha düşük ise yalnız aradaki fark ödenir.
Mahkemelerce verilen ayrılık süresi içinde doğan çocuklar için bu yardım anaya verilir.
Doğum yardımı Ödeneği hiç bir vergi ve kesintiye tabi tutulmaksızın ve ödeme emri aranmaksızın saymanlarca derhal ödenir. Bu yardım borç için haczedilemez."
[/font]

[font=Segoe UI Semilight, Segoe UI, sans-serif]kanunda çocuk sayısı ile ilgili bir hüküm olmadığı için çoğul gebelik sonucu ikiz yada daha fazla doğum olsa bile tek doğum gibi Tek Ödeme yapılır.[/font]

mr.dnby

Mutemet
Kayıtlı Üye
Doğum olayı tek olduğu için tek doğum yardımı ödemesi yapılır

kenanyılmaz

Mutemet
Kayıtlı Üye
Uzman Mutemet' Alıntı:
sgk hükümleri kafamı karıştırdı.muh.müdürlüğüne sordum.bilir kişiye sormak lazım dediler :))
sgk hükümlerine fazla bağlı kalmamak lazım bazı konularda bende öyle oluyorum. sgk bile kendi kanunlarına hakim değiller :)

Sebahattin Çİfci

Mutemet
Kayıtlı Üye
[font='Segoe UI Semilight', 'Segoe UI', sans-serif]657 sayılı kanun"Devlet memurlarından çocuğu dünyaya gelenlere 2500 gösterge rakamının aylık katsayısı ile çarpılması sonucu elde edilecek miktarda doğum yardımı ödeneği verilir".Bu hükme göre çoğul veye tekil değerlendirmesi yok tek verilir. [/font]
[font='Segoe UI Semilight', 'Segoe UI', sans-serif]iyi çalışmalar.[/font]

Ali Nakkaş

Misafir
Doğum yardımı ödeneği, doğumdaki çocuk sayısına bağlı olarak farklı düzenleme içermemektedir. Bu nedenle çoklu doğumlarda da (ikiz veya 3üz veya daha fazla olabilir.) yapılan doğum yardımı aynı olmaktadır.

Durum
Üzgünüz bu konu Çözüldüğü için Kapatılmıştır. Yeni Başlık açarak sorunuzu yazın..
Üst Alt