• Konu Başlıklarına ait Mesaj içerikleri Misafirlere Blur sistemi ile karartılmıştır. İçeriği net olarak görüntülemek için üye olmanız gerekmektedir.

Tartışma SGK nın düzenlediği İPC iptali

Eren Yasin

V.I.P

Altın Üye
Kayıtlı Üye
Çalıştığınız Bakanlık
Adalet Bakanlığı
Kurumumuzda 657 4/C kapsamında çalışan bir personelin geçici iş göremezlik raporunu SGK ya bildirmediğimiz için SGK kurumumuza İPC düzenledi.
Kayıtlarımızı kontrol ettiğimizde personelin raporlu olduğu tarihlerde kurumda çalıştığı ortaya çıktı. Personelin raporlu olduğundan haberi yok. Doktor rapor düzenlemiş ancak personel raporu almadığını iddia ediyor. Personelin dediğine göre doktor sistemlerde hata var vs diye göndermiş bizimkini.
Personelden dilekçe aldık "Rapor almadım, aldığımda kuruma ibraz etmem gerektiğini biliyorum" şeklinde. SGK ya da itirazda bulunduk "personel raporu bize ibraz etmedi, geldi çalıştı. Olmayan raporu nasıl bildirelim, iptal edin İPC'yi" diye. Tabi ki itirazımız reddedildi. İş göremezlik bildiriminin yapıldığı bölümden sorgulama yapılabildiği için kontrol edin diyor SGK.
İdare Mahkemesinde şansımızı deneyelim dedik ve açtık davayı. Bizde çok fazla 5510 4-1/a var hangi birini sorgulayalım. Her gün sorgulama mı yapacağız diye iptal edilmesini istedik cezanın. Kararı tebliğ ettiler "İşlem konusu cezanın iptaline..."
Birkaç gün sonra SGK dan biri aradı ve "iş göremezlik bildirimi yapılan sayfada işveren iletişim bilgileri alanındaki e-posta adresini doldurursanız personeliniz rapor aldığında o adrese e-posta geliyor" dedi.
Ne düşünüyorlar anlamadım ki, ceza iptal olmasaydı ileride yine ceza yazıp ödetmek için bu detayı söylemeyeceklerdi sanırım.
Merak ettim bir hakime sordum mail adresi tanımlanırsa geliyormuş rapor alanlarla ilgili e-posta diye. Espirili bir şekilde "Bilseydi cezayı iptal etmezdi" dedi :) Bilemiyorum belki de ciddiydi.
Kimsenin başına gelmesini istemem ama olur da bu durumla karşılaşırsanız diye kararı sansürlü olarak ekledim.

Ekli dosyalar

Ali Selvi

Uzman Mutemet & Moderatör

Yönetici
Moderatör
Uzman Mutemet
Altın Üye
Kayıtlı Üye
Çalıştığınız Bakanlık
Sağlık bakanlığı
Çalıştığınız İl/İlçe
Yozgat / merkez
Allah hepimizi SGK nin gazabından korusun.

Eren Yasin

V.I.P

Altın Üye
Kayıtlı Üye
Çalıştığınız Bakanlık
Adalet Bakanlığı
Amin. Trafik cezası yediğimde "ben bu kanunu kuralı bilmiyordum" diye düşünerek üzüldüğüm olmadı. Hakettim deyip ödedim. Ama SGK dan ceza yediğimde gücüme gidiyor. Bizim SGK müfettişi gibi herşeyi bildiğimizi düşünüyorlar sanırım. Kaçımızın ünvanı yapıtımız işe uygun ? Ben zabıt katibiyim. Herkes bizi "Yaz kızım" diye biliyor. Oysa yaptığım işin yazmakla alakası yok.

Mehmet AKDEMİR

Site Admin

Yönetici
Site Yöneticisi
Çalıştığınız Bakanlık
Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü
Çalıştığınız İl/İlçe
Van/Tuşba
Mail detayı çok güzel. Yaklaşık 2009 yılından bu yana her gittiğim kurumda mail adresini giriyorum. Ve iş göremezlik e viziteye düştüğü an mail geliyor. Kurumsal mail adresi istiyor ama ben hep kendi şahsi mail adresimi kaydediyorum. Çünkü mail adresimi daha düzenli kontrol ediyorumScreenshot_20180607-231052_1.jpg

Son düzenleme:

Ali Selvi

Uzman Mutemet & Moderatör

Yönetici
Moderatör
Uzman Mutemet
Altın Üye
Kayıtlı Üye
Çalıştığınız Bakanlık
Sağlık bakanlığı
Çalıştığınız İl/İlçe
Yozgat / merkez
Ah birde iş göremezlikler düşse. hala işçilerinki eski firmalarına dusuyor

Ömür Kandemir

Uzman Mutemet

Uzman Mutemet
Altın Üye
Kayıtlı Üye
Çalıştığınız Bakanlık
Sağlık Bakanlığı
Çalıştığınız İl/İlçe
Giresun / Merkez
Bizim işçiler rapor aldığı zaman benim e postaya düşüyor.boylelikle takip kolay oluyor.

Eren Yasin

V.I.P

Altın Üye
Kayıtlı Üye
Çalıştığınız Bakanlık
Adalet Bakanlığı
Şimdi de 5510 4/C kadrolu personelin raporlarını görüntüleyecek bir sistem geliştirmişler. Personel rapor aldığında kendisine herhangi bir belge verilmeyecek, rapor elektronik ortamda kullanıcı adı ve şifre ile sorgulanacakmış.
Bizde kullanıcının kim olacağı ile ilgili sıkıntılı çıktı. Mutemetlikten bir personele verilsin yetki diye bastırdılar ve ihale bizde kaldı. Şimdilik kimse farkında değil ancak elden rapor verme devri kapanınca personel amirine sadece "raporluyum" diyecek. Amir raporu nasıl görüntüleceyek ? Bin kişilik kurumda bu yetki alakasız bir birimde.

Ömür Kandemir

Uzman Mutemet

Uzman Mutemet
Altın Üye
Kayıtlı Üye
Çalıştığınız Bakanlık
Sağlık Bakanlığı
Çalıştığınız İl/İlçe
Giresun / Merkez
Personel birimi dururken ne alaka mutemetlik ! Bizde personel birimi adına istendi şifre

Eren Yasin

V.I.P

Altın Üye
Kayıtlı Üye
Çalıştığınız Bakanlık
Adalet Bakanlığı
Adliyelerde maalesef "personel birimi" olayı diğer kurumlardaki gibi değil. Adalet Komisyonlarına bağlı çalışanlar ve bakanlık atamalı çalışanlar var. Komisyon atamalı personellerin özlükleri Adalet Komisyonlarında, bakanlık atamalı personellerinki ise Bakanlık Muhabere biriminde işlem görüyor. Maaşlarını ise Cumhuriyet başsavcılığı yapıyor. SGK işe giriş çıkış ekranlarıda mutemette. Askerlik dönüşü göreve başlamada SGK askerlik başlama bitiş tarihini soruyor. Personelin özlüğünün nerede olduğunu bulup o birimden bilgi almak zorunda kalıyorum. Telefonla bilgi alıp SGK ya bildiriyorum ama telefondaki kişi bilgiyi yanlış verirse sorumluluk bana ait. İşin yoksa her bilgiyi yazılı olarak ayrı ayrı birimlerden iste. Davul birinin elinde, tokmak iki üç kişinin elinde.

AYŞE NUR

Mutemet
Kayıtlı Üye
Çalıştığınız İl/İlçe
KIRKLARELİ
e posta adresimizi nasıl kaydedebiliriz peki

Üst Alt